Insoles GEL ANATOMIC SUEDE

Gel insoles with the highest cushioning parameters. Gel insoles are anatomically formed in waist, heel and toe area. The cover made out of suede imitation is long-lasting, prevents slipping in the shoe and has a soft surface. The insole are thin and can be worn in any kind of footwear. They can be also used for sport shoes. The certified gel material has a maximum cushioning effect, it is long-lasting, non-toxic and can be used in a direct skin contact. We recommend to remove the adhesive foil and to glue the insole directly into the shoe, especially helpful in sandals and open shoes. Other option is to keep the foil on, this way the insole can be used in different shoes.
Manufacturer: Dr. Grepl
SKU: 150-1
Manufacturer part number: 150-1
GTIN: 8594014194029
*
262.00 Kč excl tax

Gelové vložky s nejvyššími a nejúčinnĕjšími parametry tlumení. Materiál vznikl na základĕ dlouhodobých vĕdeckých studií biomechaniky nohou. Jsou anatomicky tvarované v oblasti nártu, paty a prstů. Svrchní imitace veluru - mikroplyše je povrchovĕ stálá, brání klouzání nohy po stélce a je kontaktnĕ velmi příjemná svou hebkostí. Malý objem dovoluje nošení vložek v lehké vycházkové a společenské dámské i pánské obuvi. Jejich vlastnosti pomáhají ve sportech kde nohy trpí přetĕžováním nožní klenby prudkými nárazy /volejbal, basketbal, házená, krasobrusleni, atletika, fotbal, florbal apod./ Nezabírá zbytečnĕ vnitřní prostor a nezmenšuje tak udanou velikost obuvi. Použitelné ve všech druzích dámské a pánské obuvi. Certifikovaný materiál s maximálním tlumícím účinkem, velmi trvanlivý, zdravotnĕ nezávadný, s využitím naboso a bez pocitu pálení. Velikostní značení na vložkách je zapotřebí respektovat při výbĕru velikosti obuvi a jejich následné aplikaci.

Products specifications
Attribute nameAttribute value
Packaging1 pair
APA kód

-

Properties

Products specifications
Attribute nameAttribute value
Packaging1 pair
APA kód

-

Properties

Customers who bought this item also bought

Orthopedic leather insoles ADAM

Orthopedic leather insoles with transverse and longitudinal arch support in a light anatomical shape. ADAM offers a whole surface padding and a deep stabilizing heel cup.
205.00 Kč excl tax

Ankle bandage with a metatarsal arch support

Ankle compression bandage stabilizes the foot from an ankle to the toes. It fixates loose ligaments, muscles, metacarpal and metatarsal bones. It gives a support to a lowered metatarsal arch and helps to prevent from a flat foot.
85.00 Kč excl tax

Anatomic heel pad A

Cushioning heel insert with an anatomically shaped heel bed for a better fit in the shoe.
50.00 Kč excl tax

Forefoot bandage

Compression metatarsal bandage supports weakened ligaments, foot and metacarpal muscles.
66.00 Kč excl tax